Flagi są najczęściej kojarzone z materiałem oraz drzewcem, do którego są przymocowane. Odpowiednio dobrana kolorystyka oraz określone symbole są ważnymi cechami flag, których używamy w określonych celach. Obecnie flagi spełniają ważną funkcję informacyjną oraz reklamową. Dobrze zamontowana flaga jest widoczna z daleka oraz odpowiednio się prezentuje. W jaki sposób zamocować flagę na maszcie?
Popularne sposoby montowania flagi
Montaż flagi jest uzależniony od jej wielkości oraz od funkcji, jaką ma spełniać. Oczywiście musimy też wziąć pod uwagę czy chcemy ją powiesić na stałe, czy też będzie nam ona potrzebna na określony czas.
Do montażu używamy:
- masztów flagowych, czyli słupów o różnej grubości i wysokości. Wykorzystujemy je w przypadku większych powierzchniowo flag, które potrzebują bardziej stabilnej i wytrzymałej konstrukcji mocowania. To rozwiązanie stosujemy przed budynkami użyteczności publicznej, siedzibami firm i centrami handlowymi.
- uchwytów flagowych, czyli drobnych elementów służących do mocowania flag. Taka konstrukcja jest wyposażona w rurkę, w którą wkładamy drzewce flagi. Uchwyty są wykorzystywane w przypadku montażu na obiektach budowlanych, czyli blokach, domach i słupach.
- stojaków flagowych, czyli takich, które możemy postawić chociażby we wnętrzu, np. sali konferencyjnej, czy w urzędzie.
Uniwersalne maszty flagowe
Maszty flagowe to jedno z lepszych rozwiązań, które pozwala na doskonałą ekspozycję flagi i skutecznie zwiększa jej skalę oddziaływania na odbiorcę komunikatu.
Maszty do flag są wykonane z aluminium i włókna szklanego. Te materiały są odpowiednio lekkie, a zarazem spełniają podwyższone normy wytrzymałości.
Sama konstrukcja masztu jest trwała i solidnie umocowana do podłoża.
Zestaw składa się z kotwy, którą wbetonowujemy w grunt, linkę, knagę oraz zwieńczenie masztu.
Wysokość masztu a długość flagi
Do wysokości masztu jest dobierana wielkość flagi. Flagi mocowane w pionie na dłuższym boku mają większą odporność i wytrzymałość na porywisty wiatr niż mocowane w poziomie.
Logo firmy i teksty reklamowe o wiele lepiej prezentują się na flagach poziomych. Przekłada się to także na widoczność i estetykę flagi zamontowanej przed budynkiem firmy.
Montaż i odpowiednie mocowanie flagi na maszcie
Montaż flagi na maszcie możemy podzielić na parę rodzajów w zależności od mocowania.
Standardowe maszty mają linkę, do której przypinamy flagę. Linka znajduje się na zewnątrz masztu oraz zawiązujemy ją na zewnętrznej knadze.
Maszty z zamkiem mają przypięcie flagi wewnątrz masztu oraz są zamykane na kluczyk.
Maszty ze wciąganym ramieniem obrotowym. Linka mocowana jest wewnątrz masztu, a sam maszt jest zamykany na kluczyk.
Maszt z banerem, który posiada ramię obrotowe na stałe i nie posiada linki.
Maszty wyposażone w korbkę, do podnoszenia i opuszczenia flagi.
Montaż flagi na maszcie obejmuje także konfiguracje robione na specjalne zamówienie, które jest najlepiej dopasowane do potrzeb poszczególnych klientów.
Akcesoria do masztu flagowego
W zależności od rodzaju użytego materiału na maszt możemy zastosować do ich montażu różnych dodatkowych elementów.
Najczęściej wykorzystywane akcesoria do montażu flagi na maszcie:
- karabińczyki z metalu lub ze stali
- kopułki płaskie
- kule ozdobne
- mechanizmy korbowe
- obciążniki
- obejmy
- systemy banerów
- linki
- zamki do linek.
Oczywiście akcesoria do masztu flagowego są dostosowane do różnych rodzajów masztów i używamy ich według dołączonej specyfikacji.
Profesjonalny montaż masztów flagowych i flag
Jeżeli mamy już gotowy projekt flagi firmowej czy reklamowej, staje przed nami wybór wielkości flagi oraz odpowiedniego masztu do jej zamocowania.
Wybór odpowiedniego masztu oraz systemu wciągania i opuszczania flagi warto skonsultować z firmą specjalizującą się w sprzedaży flag, masztów flagowych oraz potrzebnych akcesoriów.
Kluczem jest dobór odpowiedniego masztu do wielkości siedziby budynku, aby go nie przesłaniał, a tworzył z nim harmonijną całość.