Projekt graficzny
GRATIS

Jak świętować zwycięskie Powstanie Wielkopolskie?

Powstanie Wielkopolskie można uznać za jedną, przeprowadzoną na tak dużą skalę i w dodatku udaną polską insurekcję. Na sukces nałożyło się wiele czynników, jednak historycy wspominają głównie o odpowiedniej organizacji i doskonałym przygotowaniu powstańców. Co warto wiedzieć o Powstaniu Wielkopolskim?

 

Krótka historia Powstania Wielkopolskiego

 

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku, choć pierwotnie miało się rozpocząć nieco później. Uznano jednak, że presja niemiecka zaczyna stopniowo maleć, zatem grudzień to dobry moment na zryw narodowy. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była wizyta w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego, na którego cześć zorganizowano manifestację. Niemcy zorganizowali kontrpochód, natomiast w okolicach godziny 17 padł pierwszy strzał i rozpoczęło się powstanie. W pierwszym okresie walk Polakom udało się zdobyć część Poznania. Miasto zostało całkowicie wyzwolone 6 stycznia. Potwierdził to pokój w Trewirze, zawarty 16 lutego 1919 r. pomiędzy państwami Ententy a Niemcami. Ostatecznie ugodę przypieczętował traktat wersalski, na mocy którego do Polski powróciła niemal cała Wielkopolska.

 

Powstanie Wielkopolskie jako święto narodowe- jak je ustanowiono?

 

Powstanie Wielkopolskie przez lata było nieco marginalizowane, przez co mieszkańcy województwa czuli się nieco pokrzywdzeni. Dopiero w 2021 roku po raz pierwszy obchodziliśmy nowe święto państwowe, które wypada oczywiście 27 grudnia. Wprowadzone zostało ustawą z dnia 1 października 2021 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Tymczasem dnia 23.11.2021 r. podpisał ją Prezydent Andrzej Duda. Na stosowne rozwiązania ustawowe trzeba więc było czekać naprawdę długo, jednak od 2021 roku możemy w sposób świadomy obchodzić święto zwycięskiego zrywu patriotycznego.

 

W jaki sposób obchodzone jest Święto Powstania Wielkopolskiego?

 

Powstanie Wielkopolskie zaważyło na tym, że do Polski zostało włączone niemal całe województwo. Niektórzy uważają, że to Święto Powstania Wielkopolskiego ma charakter wyłącznie regionalny, jednak warto zwrócić uwagę na to, jak ważną częścią naszego kraju jest województwo wielkopolskie. Mowa tutaj przede wszystkim o kwestiach gospodarczych, lecz również kulturowych czy historycznych. Bez Wielkopolan nie byłoby Polski takiej, jaką dziś znamy. 27 grudnia obchody święta odbywają się przede wszystkim w Poznaniu oraz w innych miastach województwa wielkopolskiego.

W 2022 roku w programie uwzględniono między innymi:
•    złożenie wiązanek na mogiłach generała Stanisława Taczaka i pułkownika Wincentego Wierzejewskiego,
•    mszę świętą w intencji Powstańców Wielkopolskich,
•    uroczystości i złożenie wiązanek przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

Program wydarzenia został potwierdzony przez marszałka województwa wielkopolskiego. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.15, natomiast zakończona zostanie w godzinach wieczornych. Każdy zainteresowany może uczestniczyć w obchodach 104. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Niemniej jednak dla wielu osób 27 grudnia to dzień roboczy, zatem nie mogą pozwolić sobie na przyjazd do Poznania. Nie oznacza to jednak braku możliwości świętowania- wręcz przeciwnie, warto wywiesić w oknie symboliczną flagę upamiętniającą powstańców i całe wydarzenie.

 

Flaga powstańcza- jak wygląda i co warto o niej wiedzieć?

 

Wokół flagi powstańczej narosło w ciągu wielu lat sporo nieporozumień. Jak właściwie wygląda flaga Powstania Wielkopolskiego i co ją charakteryzuje? Otóż cechą charakterystyczną jest czerwone tło oraz orzeł biały. Początkowo uznano, że orzeł na fladze nie ma korony. Myślano, że tak właśnie prezentowała się flaga w pierwszych dniach zrywu patriotycznego. Z czasem jednak okazało się, że procent flag z orłem bez korony był znikomy, dlatego zatwierdzono wzór, zgodnie z którym orzeł posiada na głowie koronę. Taką flagę 6 września inicjatorzy ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym przekazali wraz z oficjalnym wnioskiem Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. Wzór ten stał się symbolem Powstania Wielkopolskiego. Flaga ma kształt prostokąta z wycięciem w ząb w części dolnej. Obecnie flaga Powstania Wielkopolskiego ma różne wymiary, jednak standardowym pozostaje 100 x 60. Możemy również zdecydować się na zakup mniejszych flag, które często prezentowane są na przykład w trakcie akademii szkolnych.


Gdzie kupić flagę Powstania Wielkopolskiego?

 

Flaga Powstania Wielkopolskiego, w przeciwieństwie do flagi narodowej, nie jest powszechnie dostępna. Niemniej jednak możemy zakupić ją u wybranych lokalnych producentów jak właśnie Magdal – https://magdal.pl/.

We flagę możemy wyposażyć się na użytek własny, wywieszając ją w oknie 27 grudnia bądź też na użytek instytucji- szkoły czy zakładu pracy. Warto pamiętać, że Powstanie Wielkopolskie świętują nie tylko Wielkopolanie- od 2021 roku jest to oficjalne święto narodowe. Dlatego też we flagę warto wyposażyć się bez względu na to, w jakim województwie mieszkamy. Pamiętajmy, że zwycięskie powstanie to powód do dumy i wspólnego upamiętnienia bohaterów narodowych.

 

Wróć