Projekt graficzny
GRATIS

Kiedy jest święto flagi Polski?

Flaga Polski to jeden z najważniejszych symboli narodowych. Biało-czerwony sztandar jest widoczny w wielu miejscach – na budynkach publicznych, podczas uroczystości państwowych, a także na prywatnych posesjach. W Polsce istnieje specjalne święto, poświęcone właśnie naszej narodowej fladze. Kiedy jest obchodzone Święto Flagi Polski i jakie są związane z nim tradycje?

 

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest co roku 2 maja. To ważna data w historii Polski, ponieważ w tym właśnie dniu w 1792 roku Sejm Rzeczypospolitej uchwalił ustawę o kolorach i proporczykach, która ustanowiła biało-czerwoną flagę jako symbol państwowy. Biało-czerwona flaga jest jednym z najstarszych symboli państwowych na świecie. Jej korzenie sięgają kilku wieków wstecz.

Pierwsze wzmianki o polskiej fladze pochodzą z XIV wieku, kiedy to rycerz Władysław Łokietek przyjął na swoją sztandar biało-czerwoną tarczę. Kolejne wzmianki o polskiej fladze pojawiają się w XVI wieku, kiedy to w bitwie pod Wiedniem polski oddział walczył pod biało-czerwoną chorągwią Wspomnienia o biało-czerwonej fladze pochodzą również z 1831 roku, kiedy to podczas powstania listopadowego powstańcy ustanowili ją jako symbol walki o niepodległość. Niestety, po upadku powstania zaborcy zakazali używania flagi i przez wiele lat Polacy musieli ukrywać swoje narodowe symbole.

Flaga Polski to biało-czerwony prostokąt o proporcjach 5:8, gdzie biały kolor symbolizuje cnoty, takie jak czystość i niewinność, a czerwony kolor odnosi się do cnót rycerskich, takich jak odwaga i krwawa ofiara. Historia naszej flagi jest długa i bogata, a jej kształt i barwy zmieniały się wraz z biegiem czasu i zmieniającymi się warunkami politycznymi.

 

2 maja dzień flagi - historia święta

 

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to uroczystość, która ma na celu uhonorowanie narodowego symbolu Polski, czyli biało-czerwonej flagi. Jest to święto państwowe, obchodzone corocznie 2 maja.

Data 2 maja wybrana została ze względu na to, że jest to rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku, która była jednym z najważniejszych dokumentów konstytucyjnych w historii Polski. Wprowadzenie Święta Flagi miało również na celu podkreślenie znaczenia symboli narodowych dla polskiego społeczeństwa.

Podczas obchodów Święta Flagi organizowane są uroczystości i ceremonie, podczas których odbywają się m.in. przemówienia, apel poległych, salwy honorowe, a także przemarsze z flagami. Tego dnia w całej Polsce można zobaczyć biało-czerwoną flagę niemalże w każdym miejscu - na budynkach administracji publicznej, na domach prywatnych, blokach mieszkalnych i w wielu innych miejscach.

Warto również podkreślić, że godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej oraz pieczęcie państwowe są ważnymi symbolami narodowymi. Wszystkie zostały ustanowione przez Sejm RP w 1980 roku, a ich znaczenie jest podkreślane podczas różnych uroczystości.

 

Jak dokładnie ma wyglądać polska flaga?

 

Nie każdy to wie, ale polska flaga ma swoje konkretne parametry i wytyczne co do koloru. Określa to Załącznik nr 2 do Ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Współrzędne trójchromatyczne barw x, y, ich składowa Y oraz dopuszczalna różnica barwy Δ E w przestrzeni barw CIE 1976 (L* u* v*) ustalona według wzoru CIELUV przy iluminacie C i geometrii pomiarowej d/0

Barwa: X - Y - Y - Δ E - znaki odpowiadają kolejno poniższym cyfrom:

 • Biała: 0,315 - 0,320 - 82,0 - 4,0
 • Czerwona: 0,570 - 0,305 - 16,0 - 8,0

Jeżeli chodzi o wymiary, to prezentują się one w ten sposób:

 • wysokość flagi: 5 jednostek,
 • szerokość flagi: 8 jednostek,
 • wysokość białego pasa: 2,5 jednostki,
 • wysokość czerwonego pasa: 2,5 jednostki,
 • szerokość białego pasa: 5 jednostek,
 • szerokość czerwonego pasa: 3 jednostki.

Flaga Polski jest symetryczna i można ją przedstawić w postaci prostokąta o wymiarach 5:8, gdzie biały pas zajmuje górną połowę a czerwony pas dolną połowę flagi.

W przypadku flagi z godłem umieszcza się je w stosunku wysokości godła do szerokości flagi – 2:5 jednostek.

 

Czy każdy może wywiesić flagę państwową?

 

Zgodnie z ustawą z dnia 20 lutego 1992 roku o narodowych barwach, hymnie i fladze Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, "flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest symbolem państwowości Rzeczypospolitej Polskiej i jest hołubiona przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej". Oznacza to, że każdy ma prawo do wywieszenia flagi narodowej. Jednocześnie powinien to robić z szacunkiem i godnością dla narodowego symbolu.

Święto flagi to jedno z wydarzeń, w którym każdy może wywiesić flagę. Należy jednak pamiętać, aby robić to odpowiednio. Umieszczenie flagi na maszcie lub drzewcu jest zarezerwowane tylko i wyłącznie dla instytucji państwowych. Cywile powinni wywieszać flagi z balkonów, okien lub przed domem. Jeżeli flaga wisi pionowo, to kolor biały musi być, po lewej stronie patrząc od frontu. Kolor biały jest ważniejszy od czerwonego. Flaga nie może być wyblakła, nie może dotykać ziemi ani wody. Warto podkreślić, że proporcje muszą być zachowane - takie same jak te, które wymieniliśmy powyżej. Ich zmienianie jest nielegalne a dodawanie jakichkolwiek elementów zabronione. Osoba cywilna nie może wywiesić flagi:

 • z godłem,
 • symbolizującej, elementy związane z wojskiem,
 • lub innymi symbolami państwowymi.

Przygotuj się na nadchodzącą majówkę z polską flagą i kup ją za pośrednictwem naszej oferty: https://magdal.pl/oferta/flagi-panstwowe/.

Wróć