Projekt graficzny
GRATIS

Szkolny poczet sztandarowy. Jakie elementy są niezbędne?

Baczność! Sztandar Szkoły wprowadzić! Te komendy automatycznie przenoszą nas do czasów apeli szkolnych – rozpoczęcia i zakończenia roku oraz uroczystości związanych z obchodami świąt państwowych. Nic dziwnego, bowiem poczet sztandarowy w szkole to podstawa każdego ceremoniału. Warto wiedzieć, że kryje się za nim znacznie więcej niż tylko reprezentowanie placówki edukacyjnej przez wybranych uczniów. Muszą oni bowiem znać zasady i schemat wprowadzenia/wyprowadzenia sztandaru z pomieszczenia, a także obowiązuje ich odpowiedni strój. Elementy, jakie wchodzą w jego skład to m.in. szarfy okolicznościowe i rękawiczki przeznaczone dla pocztu sztandarowego. Odkryjmy zatem wszystkie tajniki tego, jak powinien wyglądać poczet sztandarowy!


Skład i komendy pocztu sztandarowego

W skład szkolnego pocztu zawsze wchodzą 3 osoby:

  • chorąży sztandarowy – uczeń odpowiedzialny za trzymanie sztandaru podczas trwania uroczystości,
  • asysta – dwie osoby, zazwyczaj uczennice (nie jest to wymóg), które towarzyszą chorążemu po prawej i lewej stronie.

Poczet musi znać podstawowe komendy, a należą do nich: postawa zasadnicza, komenda „Spocznij”, „Na ramię”, „Prezentuj” oraz salutowanie. Wszystkie konieczne elementy wchodzące w skład wystąpienia sztandarowego (nie tylko szkolnego) określa Regulamin Musztry Sił Zbrojnych RP.

Oficjalny strój i dodatki: szarfy okolicznościowe + rękawiczki

Nie mniej istotny od znajomości musztry jest ubiór – musi być on galowy, czyli adekwatny do podniosłej rangi uroczystości państwowych. W przypadku stroju chorążego zazwyczaj wybierane są garniturowe spodnie oraz biała koszula, z kolei jeśli chodzi o asystę, mogą być to odpowiednio spódnice i bluzki dla dziewcząt bądź ubiór podobny do tego noszonego przez chorążego, jeśli asystentami są chłopcy. Niezależnie od płci każda osoba wchodząca w skład pocztu sztandarowego musi mieć na sobie szarfy okolicznościowe oraz rękawiczki. Co warto o nich wiedzieć?

  • Szarfy okolicznościowe to nic innego jak element przywodzący na myśl flagę państwową – ma on dokładnie takie same barwy. Polskie szarfy okolicznościowe składają się z pasów w białym i czerwonym kolorze. W przypadku tego elementu istnieje zasada noszenia obowiązująca cały poczet sztandarowy. Na którym ramieniu szarfa powinna spoczywać? Przewiesza się ją zawsze przez to prawe, przy czym biała część musi być zwrócona ku kołnierzowi koszuli/bluzki. Szarfę spina się na lewym biodrze.
  • Rękawiczki dla pocztu sztandarowego (w kolorze białym) to kolejny, podstawowy element stroju jego przedstawicieli. Przede wszystkim są pomocne dla chorążego, ponieważ zwiększają pewność chwytu, przez co sztandar nie wyślizguje się z jego dłoni. Asysta również musi być wyposażona w rękawiczki, jednak w tym przypadku ma to znaczenie raczej estetyczne niż praktyczne.

Bycie członkiem pocztu sztandarowego to zaszczyt dla każdego ucznia, a także dla rodzica – w końcu otrzymuje on oficjalny list informujący o włączeniu dziecka w jego skład. Odpowiedni strój oraz elementy w postaci szarf, a także rękawiczek nadają całej otoczce podniosły charakter. Gdzie znaleźć tego typu akcesoria? W naszej ofercie! Dzięki nam każdy szkolny poczet sztandarowy prezentuje się jak należy. Baczność! Sztandar Szkoły wyprowadzić!

Wróć
szarfa biało-czerwona