Projekt graficzny
GRATIS

Jaki znak Twój? Orzeł Biały! Poznaj nasze godło

Od stuleci godło towarzyszy Polakom jako symbol narodowy oraz oznaka patriotyzmu. Podkreśla naszą tożsamość i reprezentuje najważniejsze wartości. Dziś chcielibyśmy opowiedzieć, dlaczego nasze godło jest tak ważne, co oznacza oraz jaka jest jego historia. Więc usiądźcie wygodnie i zapraszamy do lektury!


Jak to było z tym godłem, czyli historia jego powstania

Historia godła Polski sięga późnego średniowiecza. Do tej pory nie ma pewności, kto jest jego autorem. Najstarsze znane wzmianki dotyczące tego symbolu pochodzą już z początków panowania Piastów. Początkowo orzeł był umieszczany na wybijanych monetach, jednak w XIII wieku symbol ten stał się oficjalnie godłem Polski.

Z biegiem lat polskie godło było wielokrotnie modyfikowane, jednak jego podstawowa forma — orzeł w koronie na czerwonym tle — pozostawała ta sama. Nawet podczas zaborów symbol Orła Białego używany był na emigracji. Na stałe powrócił wraz z wojskami Napoleona, a dokładniej z ich sztandarami, na których widniało właśnie nasze godło.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku próbowano wprowadzić godło przedstawiające orła bez korony, jednak pomysł ten nie został przyjęty i orzeł zachował ten element. „Nosił” go na swojej głowie do momentu przejęcia władzy przez komunistów. W czasach PRL-u zawsze używano godła bez korony.

Obecnie polskie godło przedstawia ukoronowanego Orła Białego. Projekt ten nawiązuje do przedwojennego wzoru.

Znaczenie elementów godła

Znacie już podstawowy zarys historii polskiego godła, teraz czas poznać jego symbolikę. Orzeł w naszej historii istnieje od zarania dziejów. Już w legendzie o powstaniu państwa polskiego pojawia się ten piękny i majestatyczny ptak. Tak więc orzeł symbolizuje zwycięstwo, siłę, dominację dobra nad złem, ducha nad materią i światła nad ciemnością.

Znaczenie mają także użyte w godle kolory biel oraz czerwień. Mają one oczywiście związek z polską flagą, jednak warto wspomnieć, że są to barwy, które były ważne już dla niechrześcijańskich Słowian. Obecnie symbolizują one kolejno:

  • biel — pokorę, uczciwość, czystość oraz niewinność,
  • czerwień — odwagę, waleczność oraz siłę.

Godło Polski często pojawia się w różnych dziełach sztuki, wydawnictwach, a także budynkach instytucji państwowych i w wielu innych miejscach. O tym, gdzie możecie spotkać godło, przeczytacie w jednym z naszych poprzednich wpisów.

Podsumowując, godło jest jednym z najstarszych i najważniejszych symboli naszego kraju, podkreślającym naszą wolność, dumę oraz waleczność. Jego historia, a także przemiany stanowią bezcenną pamiątkę historyczną dla każdego z nas. A czy wy wiedzieliście o znaczeniu każdego element, który składa się na godło Polski?

Wróć
polskie godło - Orzeł Biały